Вівторок, 2024-03-19, 8:42 AM
Меню сайту
Форма входу
Видео
Плеер
ГОДИННИК
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 75
Міні-чат
Погода
Яндекс.Погода
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Цікава статтистика

Площа Шандора Петефі

         
  Центр міста Ужгород досить довгенько гуляв, не знаходячи собі конкретно точне місце. І ось наприкінці ХХ століття він чисто географічно-геометрично зупинився на площі Шандора Петефі. Ця площа одне з небагатьох місць Лівобережної частини нашого міста, де збереглися споруди кінця  ХІХ століття. Історія площі розпочинається з ХІV століття, коли було збудовано перший пішохідний міст (сучасне місце Пішохідного моста). І хоча централізована забудова площі проходила лише другій половині ХІХ ст., а замощення бруківкою відбулося в період  Чехословацької республіки. Саме ця площа показала несправжнє обличчя нашого міста у 1847 році, коли до нього приїхав угорський поет Шандор Петефі. На місці площі було невеличке болото, селянський ринок і кілька невеликих будов, а серед них і готель "Чорний орел", де зупинився знаменитий поет. Все довкола і сам готель були настільки брудні, що Петефі написав у своєму листі до коханої "Унгвар, це невелике містечко, що нагадує брудного пяницю який хитаючись іде додому". Площа неодноразово змінювала свою назву від Болотної і до Ринкової, Масарика,Міклоша Горті, Сталіна, Возз’єднання, поки її не назвали іменем того хто тут справді побував - Шандор Петефі. Серед цікавих будов можна виділити еклектичну  будову школи , не менш імпозантну будову колишньої угорської гімназії та парк на площі, з пам’ятником поету Шандору Петефі ( до того тут знаходилися монументи чеського лідера Масарика, угорського монарха Горті, радянського вождя Сталіна). А на місці будинку, де у далекому 1847 році була дерев’яна корчма і готель під назвою «Чрний орел», тепер стоїть кам’яна будівля, в якій розташована дитяча школа мистецтв. Музею Петефі тут немає – про його перебування тут нагадує лише дошка. А в одному з класів школи є куток, присвячений поетові.
             Зараз на площі знаходиться чимало продуктових та промислових магазинів, кілька кафе, газетний кіоск, Будинок побуту, НВК «Ужгородський економічний ліцей, ЗОШ І-ІІ ступенів», державний банк та інші. Курсує кілька рейсових автобусних маршрутів, маршрутні таксі. Площа поділена на кілька зон: пішохідну, активну транспортну (кругову), паркову. Серед флори можна виділити американські липи, клени, тис ягідний, магнолія кобус, сакури, самшит, тамариск  французький.                        
Сквер та пам'ятник Шандору Петефі (ск. Б. Ференці). Поруч будівля колишнього готелю "Чорный орел" (пл. Петефи, 20) Нині тут діє дитяча музична школа.
Палац Фріда - найвеличніший приватний будинок міста, який збудував Фрід Ігнац у 1910 р. Будинок належав єврейській громаді. Під час Другої світової війни тут знаходилась Регіональна штаб-квартира Гестапо, а в післявоєнний період - управління КДБ.